Thread: Fertilization:
View Single Post
Old 02-07-2008, 09:57 PM   #17 (permalink)
Richard
un-Retired
 
Richard's Avatar
 
Location: Vista, CA
Zone: USDA 10b
Name: Richard
Join Date: Jan 2008
Posts: 9,674
BananaBucks : 930,623
Feedback: 9 / 100%
Said "Thanks" 3,636 Times
Was Thanked 12,537 Times in 4,719 Posts
Said "Welcome to Bananas" 1,685 Times
Default Re: Fertilization:

Last Fall I purchased a dozen bags of Whitney Farms Alfalfa Meal on sale for $3 per 20 lb bag (thanks Ken A.!). Each bag contains about 30 pints of material. Today I used it for my February feeding.

Cost comparison, per pound of Nitrogen.
Whitney Farms Alfalfa Meal: $3 / (20 lbs x 2%) = $7.50 per lb of Nitrogen.
Spectrum 16-16-16: $8 / (20 lbs x 16%) = $2.50 / lb N.
GroPower Premium Citrus & Avocado Food: $45 / (40 lbs x 8%) ~= $14 / lb N.

Application rate comparison, at 1 lb Nitrogen per year:
Whitney Farms Alfalfa Meal: 30 pints / (20 lbs x 2%) = 75 pints per year (wow).
Spectrum 16-16-16: 1 pint / (1 lb x 16%) = 6.25 pints / yr.
GroPower Premium Citrus & Avocado Food: 1 pint / (1 lb x 8%) = 12.5 pints / yr.

75 pints is 1.25 cubic feet or 2.5 20-lb bags, per tree per year. Essentially it would become a significant fraction of your mulch!

__________________
Back in business at plantsthatproduce.com

Last edited by Richard : 02-07-2008 at 10:00 PM. Reason: sgjwl
Richard is offline   Reply With Quote Send A Private Message To Richard