Thread: Fruit Fuel
View Single Post
Old 12-02-2013, 12:23 PM   #54 (permalink)
wolfyhound
 
Location: NE Florida
Zone: 9
Name: Wolfyhound
Join Date: Jan 2013
Posts: 406
BananaBucks : 71,660
Feedback: 1 / 100%
Said "Thanks" 393 Times
Was Thanked 423 Times in 195 Posts
Said "Welcome to Bananas" 67 Times
Default Re: Fruit Fuel

I don't really see that it matters how much the bulk ingredients cost. Only someone who hasn't ever actually produced anything for sale would only count the cost of the base ingredients in the cost of production.

Not only do you have the ingredients, the shipping or delivery, the bagging costs, the testing and trials, your own time, any monies spent to experts for consultation... with all that, if he makes a good profit, great for him! Smaller bags of anything cost more per/weight than larger bags or bulk amounts. Even buying flour works that way.

I know I spent a lot about $0.50/lb for my specialty fertilizer, and it's a commercially made granule, not made by someone who specifically worked on a banana fertilizer for years to perfect it. BUT I only bought one bag, and if I bought it by the ton(2000 lbs) then I'm sure it would be lots less pricy. However, I'd be up the creek if I had a ton of fertilizer here. In fact, the NSA might come looking to see why I needed it all! LOL!
wolfyhound is offline   Reply With Quote Send A Private Message To wolfyhound