View Single Post
Old 10-16-2012, 12:33 PM   #12 (permalink)
Nicolas Naranja
Muck bananas
 
Nicolas Naranja's Avatar
 
Location: Pahokee, FL
Zone: 10
Name: Nick
Join Date: Nov 2008
Posts: 2,212
BananaBucks : 327,521
Feedback: 7 / 100%
Said "Thanks" 65 Times
Was Thanked 5,569 Times in 1,552 Posts
Said "Welcome to Bananas" 7 Times
Send a message via AIM to Nicolas Naranja
Default Re: Plantain price gauging

80 cents per plantain?!?!? I'd be a wealthy man if I could get that much. Let's see $24/stalk...400 plants per acre...2 harvests per year = $19200/acre/year. I could quit my job and lease more land as I counted stacks of money.

Quote:
Originally Posted by PR-Giants View Post
I was at Ralphs today and noticed the price per platano was only 80 cents.

Maybe the Front Page article did help make some changes.

The fruit was well below Grade A with an average weight of 6 oz.

Which brings the price per lb to about $2.13 and the actual fruit cost to the economical price of only $3.20 per lb.

In my opinion platanos should be sold by weight and not per unit.

Bananas are sold by weight and the average consumer can easily compare prices between stores.

A dollar for a 14 oz fruit ( $1.14 lb ) is much better than a 6 oz for $.80 ( $2.13 lb )





It was not that long ago when many recipients felt that using the paper food stamps was too degrading.
__________________
Some people go bananas, I went plantains.
Nicolas Naranja is offline   Reply With Quote Send A Private Message To Nicolas Naranja